Długa 48/21 31-147 Kraków biuro@fundacja3-4-start.pl 730-34-34-52

Czy wiesz, że wszystko zaczyna się od stóp?

Refleksologia

Refleksologia, to dziedzina nauki/terapia niekonwencjonalna, zajmująca się w pewnym stopniu badaniem odruchów. Łączy ona ze sobą elementy neurologii, anatomii oraz psychologii. Zdaniem refleksologów, czyli osób zajmujących się prowadzeniem terapii na co dzień – ma za zadanie wspomóc naturalny proces samoleczenia organizmu.Jest przede wszystkim, naturalnym i holistycznym sposobem przywracającym równowagę w układach ciała i wspierającym relaksację.

Zabieg, polega na uciskaniu konkretnych punktów, znajdujących się na rękach, stopach lub twarzy, nazywanych „refleksami”. Każdemu z tych punktów odpowiada określony narząd lub część ciała. Stąd też stosowanie określonych technik na wybrane okolice m.in. stopy, mogą wywierać działanie w odległych częściach ciała, łagodząc ból i dyskomfort.

Oprócz tego, że masaż jest niewątpliwie masażem relaksacyjnym, działa zbawiennie na nasze zdrowie ogólne. Ucisk za pomocą kciuka i pozostałych palców powoduje poprawę krążenia i stymulację połączeń nerwowych, co ma na celu regulację dysharmonii występujących w organizmie.

Historia

Refleksologia, nie przez wszystkich nazywana jest dziedziną nauki, niektórzy uważają ją za pseudonaukę. Tak naprawdę nie istnieją badania, które udowadniają naukowo działanie refleksoterapii. Natomiast, jej działanie potwierdza ogrom pozytywnych opinii i przykładów dobroczynnego wpływu zabiegów refleksoterapii na cały organizm.

Uznaje się, że początki refleksologii sięgają czasów starożytności. Dowodem na to są malowidła znajdujące się w jednym z egipskich grobowców – lekarza w Sakkarze. Przedstawiają one „terapeutów” uciskających dłonie i stopy, a pod nimi widnieje napis „- Nie czyń mi krzywdy. – Będę działał tak, abyś mnie chwalił.”

Oprócz Egipcjan, również Chińczycy przyczynili się do rozwoju tej dziedziny, łącząc zabiegi akupunktury z akupresurą w konkretnych punktach na stopie.

Z kolei, za matkę współczesnej refleksoterapii uznaje się Eunice Ingham (lata 30. XX wieku). To ona napisała pierwszą książkę na temat refleksologii. A najbardziej znaną dotychczas mapą, jest mapa stóp, stworzona przez amerykańskich naukowców, również w pierwszej połowie XX wieku.

Od 1975 roku prowadzone są na całym świecie badania naukowe dotyczące refleksologii, pod kierunkiem Duńskiego Towarzystwa Refleksologii.

Działanie

Teoria refleksologii opiera się na twierdzeniu oddziaływania poprzez układ nerwowy. Zgodnie z powszechną wiedzą, przez całe ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Przykładowo na każdej ze stóp, znajduje się ponad 7 tysięcy takich zakończeń! Informacje są przenoszone drogami nerwowymi, łącząc punkty refleksologiczne znajdujące się na stopie z odpowiadającymi im częściami ciała. Gdy dojdzie do zaburzenia równowagi, w danym obszarze stopy wokół zakończeń nerwowych, gromadzą się związki chemiczne, m.in., neuroprzekaźniki, które uczestniczą w przekazywaniu sygnału bólu. Stosując odpowiednie techniki, substancje te rozkładają się, powodując złagodzenie dolegliwości.

Według badań naukowców nasze ciało można podzielić na dwa sposoby i wyodrębnić strefy poziome (głowa = palce, klatka piersiowa = kłąb palucha i podstawa palców, powłoki brzuszne = śródstopie, podbrzusze i miednica = pięta, kręgosłup = brzeg przyśrodkowy, ręce i nogi = brzeg boczny stopy) oraz strefy pionowe (5 par) przebiegające od głowy do stóp (każda strefa na ciele odpowiada analogicznej strefie na stopie).

Refleksologia, jako terapia holistyczna, opiera się na założeniu, że każdy organ w naszym organizmie znajduje swoje odbicie w poszczególnych częściach ciała, a wszystkie organy współpracują ze sobą na rzecz utrzymania w zdrowiu całego ciała.

Jest jeszcze jedna teoria, oparta na założeniach medycyny chińskiej dotyczących przepływu energii (Qi) w ciele człowieka, która krąży po tzw. meridianach. W momencie, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości przepływu i blokady na drodze meridianu, dochodzi tym samym do zawahania homeostazy i zagrożenia chorobą. Tak samo jak nerwy, tak i meridiany mają swój koniec w stopach, stymulacja ich poprzez ucisk, pomaga znieść blokadę i przywrócić prawidłowe krążenie energii.

Jakie korzyści niesie za sobą zabieg refleksoterapii?

Wymieniać można wiele korzyści refleksoterapii, oto najważniejsze:

 •  dzięki zabiegom uruchamiane są w organizmie procesy samoleczenia (osoba wykonująca zabieg, tylko stymuluje organizm do podjęcia działania),
 • wzmocnienie układu immunologicznego,
 • zmniejszenie stresu (w czasie zabiegu organizm wchodzi w stan głębokiego odprężenia zarówno ciała, jak i umysłu),
 • zmniejszenie napięcia i złagodzenie bólu (pamiętajmy, że stopy to część ciała, która wykonuje ogrom pracy na co dzień! Spięte tkanki w obrębie stóp, mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych i napięć nawet w obrębie kręgosłupa),
 • – poprawa krążenia (podczas zabiegu, rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dostarczana jest większa ilość tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała),
 • usprawnienie działania układu nerwowego, hormonalnego,
 •  poprawa jakości snu (dzięki zrelaksowanemu ciału i umysłowi po odbytym zabiegu),
 • usuwanie toksyn (rozkładnie poprzez ucisk i usuwanie zastojów różnych związków chemicznych wraz z moczem),
 •  przywrócenie homeostazy w działaniu narządów i gruczołów (zniwelowanie nadczynności lub niedoczynności),
 • wspomaganie organizmu w stanach przemęczenia,
 • ogólna poprawa samopoczucia psychicznego i fizycznego po zabiegu.
Wskazania i przeciwwskazania

Oczywiście, tak ja w przypadku każdego innego masażu, czy zabiegu warto zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami przed przystąpieniem do zabiegu.

Samych wskazań jest tak naprawdę nieskończona ilość, dlatego warto skonsultować każdą dolegliwość, każdy problem z osobą prowadzącą zabieg. Do najczęstszych wskazań należą :

 • bezsenność, migrena, bóle głowy i zatok, infekcje dróg oddechowych, nieprawidłowa przemiana materii, niestrawność, schorzenia pęcherza moczowego, choroby kobiece, ból kręgosłupa.
  Przeciwwskazania: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien lub mięśni, zapalenia żył i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, ciąża (chyba, że za zgodą lekarza), menstruacja, nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne (chyba, że w zaciszu domowym), brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, owrzodzenia stóp, inne…

Reasumując, szeroko rozumiana refleksologia, swoją popularność uzyskała dopiero w ciągu ostatnich 20 lat, stając się dzięki temu uznaną formą medycyny alternatywnej. Coraz więcej osób odkrywa i potwierdza jej prozdrowotne działanie i właśnie ta rosnąca popularność stanowi niepodważalny dowód skuteczności terapii!
Oczywiście na zabiegi refleksoterapii zapraszamy do Krakowskiej Jaskini Solnej,która jest partnerem naszej fundacji i od początku wspiera nasze działania w projekcie “Kobiety dla Kobiety” – Zmień siebie,daj siebie”

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy pytań – zapraszamy do kontaktu, służymy pomocą!


Krakowska Jaskinia Solna, uczestniczy od I edycji w metamorfozie Kobiety dla Kobiety, wspierając uczestniczki zabiegami, w tym refleksoterapią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *